NAPP ochiq ma'lumotlari bo'yicha · 2025 yil

O'zbekiston sug'urta kompaniyalari: kim haqiqatan to'laydi

OSGO tarifi hammada yagona, shuning uchun kompaniyani uning ko'rsatkichlari bo'yicha tanlash kerak. Biz regulyatorning rasmiy ma'lumotlarini to'pladik: har bir kompaniya qancha mukofot yig'gan va mijozlarga to'lov sifatida qanchasini qaytargan.

2025 yil uchun mukofot va to'lovlar

Umumiy sug'urta (non-life) bo'yicha yalpi ko'rsatkichlar, mlrd so'm. To'lovlar darajasi = to'lovlar ÷ mukofotlar. Bozor o'rtachasi — 22,1%.

Apex Uzbekinvest Gross My Insurance Kapital Kafolat Kafil Alskom Euroasia Trust Inson Neo
KompaniyaMukofotlar, mlrdTo'lovlar, mlrdTo'lovlar darajasi
Apex Insurance — mamlakatdagi eng yirik SK4 122,2868,521,1%
Uzbekinvest — davlat kompaniyasi*1 614,1131,68,2%*
Gross Insurance861,1219,325,5%
My Insurance816,8245,330,0%
Kapital Sug'urta668,2210,331,5%
Kafolat570,6194,734,1%
Kafil322,372,222,4%
Alskom279,198,735,4%
Euroasia Insurance276,941,214,9%
Trust Insurance271,2180,166,4%**
Inson201,044,121,9%
Neo Insurance — raqamli SK135,634,825,7%
Butun non-life bozori (34 kompaniya)12 877,02 845,122,1%
Jadvalni qanday o'qish kerak. To'lovlar darajasi yuqori bo'lishi kompaniya yig'ilgan pulning kattaroq qismini mijozlarga qaytarishini bildiradi; ammo unga portfel tuzilishi va yil ta'sir qiladi. *Uzbekinvestda mukofotlarning sezilarli qismi qayta sug'urtaga beriladi — sof mukofotlarga nisbatan to'lovlar darajasi ~21,7% ni tashkil etadi. **Trust Insurance to'lovlari 2025 yilda 4,8 barobar oshgan — bu yilning ko'rsatkichi, ko'p yillik me'yor emas. Ma'lumotlar — NAPP ochiq statistikasi (2025 yil IV chorak hisoboti), XPRIMM bilan solishtirilgan.
Sug'urta kompaniyasini uning haqiqiy ko'rsatkichlari bo'yicha tanlang — OSGO tarifi hammada bir xil
OSGO rasmiylashtirish

Metodologiya

Qanday hisoblaymiz

  • To'lovlar darajasi = davr uchun yalpi to'lovlar ÷ yalpi mukofotlar, umumiy sug'urtaning (non-life) barcha turlari bo'yicha
  • Manba — regulyator NAPPning ochiq statistikasi (2025 yil IV chorak hisoboti), nazorat uchun XPRIMM bilan solishtirilgan
  • Ko'rsatkichlar yalpi: qayta sug'urta chegirilmaydi — u manzarani sezilarli o'zgartiradigan joyda izoh qo'yamiz

Usulning cheklovlari

  • To'lovlar darajasi portfel tuzilishiga bog'liq: korporativ bloki katta kompaniyada u kuchliroq tebranadi
  • Bir yil — na hukm, na kafolat: bir martalik yirik zararlar ko'rsatkichni buzadi (misol — 2025 yildagi Trust Insurance)
  • Ko'rsatkich faqat OSGO bo'yicha emas, sug'urtaning barcha turlari bo'yicha hisoblanadi — NAPPda turlar bo'yicha ochiq taqsimot yo'q
Yangilanish jadvali. Sahifa NAPP hisobotlari chiqishiga qarab har chorakda yangilanadi; keyingi yangilanishdan (2026 yilning 9 oyi hisoboti) boshlab bu yerda har bir ko'rsatkichning oldingi davrga nisbatan dinamikasi paydo bo'ladi. Har bir kompaniyaga to'g'ridan-to'g'ri havola qilish mumkin — onlinepolis.uz/uz/insurers.html#alskom ko'rinishidagi langar havolalar uning qatoriga olib boradi.

Ma'lumotlar 29.08.2026 holatiga ko'ra dolzarb, davr — 2025 yilning 12 oyi. Onlinepolis.uz hech bir sug'urta kompaniyasi bilan affillangan emas. Iqtibos keltirishda manbaga havola majburiy.